Ez a harmadik olimpiai szakág, más néven lovastusa ami egy három napos verseny. Díjlovaglásból, díjugratásból és egy hosszú pályán sok természetes akadályokkal teli terepverseny. Ennek a hossza lehet 1350, de 7400 méter is, ez a verseny nehézségi fokától függ. A farönköket és az egyéb ilyen terepakadályokat nem lehet leverni, ezért ha a ló hibázik akkor fel is bukhat. Hogy csökkentsék a veszélyt ezek a terepakadályok egyre korszerűbbek és biztonságosabbak, és az ilyen nehéz versenyekre a minősülési feltételek is nagyon szigorúak.
A verseny három részből áll, amit egymás után következő napokon tartanak. A lovasnak mind a három részt ugyanazzal a lóval kell elvégeznie. Az első napon díjlovaglást tartanak és díjlovaglóprogramot kell lovagolni. Az itt elért eredményeket átalakítják hibapontokká, és az a legjobb, akinek a legkevesebb hibapontja van. A második napon van a terepverseny, ami két szakaszból áll. (A szakasz - kisügető szakasz és a D szakasz - terepakadály pálya) A szakaszok feladatait a lovastusa szabályzat tartalmazza. Ezen a versenyen az időtúllépésért, esésért és ellenszegülésért hibapont jár, ha az akadály ugratásához van köze. Az akadálynál való bukást valamint a négyszeri ellenszegülést kizárással büntetik. A harmadik napon van a díjugratást. Ennek a versenynek a győztese a három versenynap legjobbja, akinek a legkevesebb hibapontja gyűlt össze.
A jó military lovas tudja a díjlovaglás és a díjugratás minden tulajdonságát és rendkívüli fizikai erőnléttel is bír. A jó military ló rendkívüli gyorsasággal, szívóssággal valamint vágtázó- s ugróképességgel rendelkezik. A nehéz feladatok leküzdésében kiválónak kell lennie a hozzáállásának ami a bátorságban, a lovas irányában tanúsított feltétlen engedelmességben és az ugrani akarásban mutatkozik meg. Emellett a military lónak eleget kell tennie a díjlovaglás és a díjugratás fő kivételeinek is. |